Oöphoi - Upuaut

  • Catalogue Number: ERA 2043-2
  • EAN: 8594048312437
  • Release Date: 07.07.2007
  • Digital Remaster: (P)+(C) 2007 NEXTERA under exclusive license from OÖPHOI 

„Upuaut“ is the unique, over 65 minutes long composition recorded by the Italian drone-ambient musician Oöphoi featuring Amir Baghiri and Mathias Grassow, who back in 1999 joined as guests during one special private concert. Since then it's been circulating around the world as hard to find and poor (often bootlegged) CD-R releases only and now "Upuaut" is finally officially and properly released.

Fully re-mastered, repackaged, including the Great pyramid chamber updated diagram and the liner notes from the Egyptologist Dr. J.J. Hurtak, "Upuaut" is one of the most profound, magical and sonically improved releases from Oöphoi's extensive discography.

Oöphoi explains:
"I came across the Upuaut story a few years ago while reading a book about Alchemy and Sacred Geometry. A German engineer, Rudolf Gantenbrink, with the aid of a small robot called Upuaut, was trying to discover the secrets of a hidden, unreachable room inside the Pyramid of Cheops. Nobody knows the secret of that small room, and maybe we'll never be able to discover it. The music is a deep exploration of unknown realms, an immersion into a timeless dimension, with waves of spectral sounds that slowly unfold in a dense and mystical atmosphere, trying to strip down the veil of mystery. Upuaut is a symbolic journey from Darkness to Light." Oöphoi explains: "I came across the Upuaut story a few years ago while reading a book about Alchemy and Sacred Geometry. A German engineer, Rudolf Gantenbrink, with the aid of a small robot called Upuaut, was trying to discover the secrets of a hidden, unreachable room inside the Pyramid of Cheops. Nobody knows the secret of that small room, and maybe we'll never be able to discover it. The music is a deep exploration of unknown realms, an immersion into a timeless dimension, with waves of spectral sounds that slowly unfold in a dense and mystical atmosphere, trying to strip down the veil of mystery. Upuaut is a symbolic journey from Darkness to Light."

Tracklisting

  1. Upuaut  65:50   Listen to MP3 excerpts here:  Fragment 1 & Fragment 2

Total Time: 65:52

Composed, mixed and recorded live at the Kiva in October 1999 by Oöphoi.

Performed by Oöphoi (synths) with special guests in last 15 minutes of the recording: Mathias Grassow - voice, tibetan bowls, bells and
Amir Baghiri - treatments.

24-bit digital remaster: Karel Kourek, RA studio, Prague in March 2006 (http://www.rastudio.cz/).

Great pyramid chamber

All images and pictures used with permission, courtesy of Academy For Future Science.
Artwork and graphic design: Helena & Michal Kořán / Amonit Sharpei.
Special thanks to Luiz Claudio for his help with graphic improvement on Grand Gallery picture and The Pyramid Chamber Update illustration.
Many thanks to Ulli Granögger from the Academy For Future Science, Europe for the scientific help, front cover and inlay card photos and all the contacts with the egyptologist Dr. J.J.Hurtak, Ph.D.
Hurtak_GP_Grand_Gallery_01891.JPG

Biography and other releases

Links

Reviews

par Hallu (le 26-09-2007 a 21:30)www.brokendolls.org

Comme a son habitude, Nextera déniche des oeuvres d'Oöphoi sorties uniquement sur CD-r pour enfin les "officialiser" sur ce label tcheque de qualité. "Upuaut" a souvent été qualifié a tort de collaboration avec Mathias Grassow et Amir Baghiri. Si ces deux derniers font une apparition sur les 15 dernieres minutes de l'unique piste de l'album, tout le reste a été composé par Gianluigi Gasparetti et il serait donc plus correct de qualifier ce disque d'album solo, comme le fait le label. Le concept de l'oeuvre est en rapport avec la Grande Pyramide, et l'histoire d'un ingénieur allemand, Rudolf Gantenbrink, cherchant a découvrir la chambre secrete de la pyramide a l'aide de son robot Upuaut. L'artwork et les notes sont d'ailleurs tres sympathiques, meme si on aurait voulu un livret plus fourni.

Musicalement, on retrouve des sons chauds et mystérieux dans les tons de la pochette, reflétant l'errance de l'explorateur a travers ce dédale sombre, inquiétant mais fascinant et recélant de secrets. Les boucles sont terriblement hypnotiques, et on se retrouve la avec un des premiers albums de l'italien a privilégier considérablement les synthés et a éviter l'usage d'instruments acoustiques (contrairement aux précédents "Spirals of Times" ou "Three Lights..."), ou en tout cas ces derniers sont totalement phagocytés par le reste. Les samples et bruitages sont également comme absorbés dans cette masse organique assez oppressante il faut le signaler, et rendant presque claustrophobe.
Une écoute au casque semble du coup recommandée, afin de s'emmurer et d'explorer l'inconnu. Rassurez-vous, les 65 minutes du disque sont cependant suffisamment variées et addictives pour ne pas transformer l'écoute de "Upuaut" en épreuve de force, bien au contraire. Le disque est guidé par un drone central aux consonnances laissant a penser qu'il s'agit de l'avancée progressive du robot, drone petit a petit étoffé de bruitages et nouvelles boucles en cours de route, de plus en plus mélodieuses et étranges, ainsi que des paroles chuchotées de temps anciens comme flottant dans l'air, confirmant que le but se rapproche. Le final est alors plus varié, les deux invités rajoutant percussions et chants discrets, méritant une écoute plus qu'attentive.

Un disque fascinant donc, qui se révele au fil du temps, tant les arrangements se veulent discrets, l'auditeur ayant a fournir un effort plus que mérité pour pénétrer dans cette agréable aventure.

Note : 16/20
Hallu

RECENZE OD JIŘÍHO MAZÁNKA:

"Egyptské pyramidy a jejich stále neprobádaná tajemství lákají pozornost dobrodruhů, vědců i duchovně hledajících lidí již po staletí, ba tisíciletí. Mnohé geometrické, matematické i astronomicko-astrologické skutečnosti již byly zjištěny. Zdá se však, že to hlavní je nám záměrně skryto určitými magickými formulemi, a to především proto, abychom zjistili, že máme hledat sami v sobě a nespoléhat se na nějakou vnější pomoc. Přesto je pravdou, že pyramidy mají vyzařování velké duchovní energie, která může určité vnitřní bloky rozpustit. Zároveň je však třeba počítat s tím, že každé přiblížení se k vysoké úrovni energie přináší též ochranné energie negativní pro nepřipravené lidi. Jejich projevy mohou být u každého různé, a z toho pak vznikají všelijaké domněnky o tom, jak jsou pyramidy chráněny před zbytečnými zvědavci.
Z tohoto hlediska se mluví v egyptské mytologii o bohu Wepwawetovi (též česky přepisováno Vepvovetovi nebo Vepuauetovi, řecky Ophoiovi), který je tím, kdo otevírá cesty. Patří mezi nejstarší egyptské bohy, známé již 5000 let. Je zobrazován v podobě černého vlka nebo šakala s lukem a kyjem. Doprovázel panovníka na cestu do bitvy nebo podsvětí, kdy širočinou otevíral zesnulému ústa. Jako ochránce zemřelých je tudíž také ochráncem přístupu k místu jejich odpočinku v pyramidách. Při zkoumání geometrie a uspořádání chodeb v Cheopsově pyramidě použil německý inženýr Rudolf Gantenbrink malého robota s názvem Upuaut, s jehož pomocí se snažil dostat do malých chodeb. Právě podle něj pojmenoval italský hudebník své album inspirované energií pyramid.
V jediné, zhruba 65minutové skladbě mu na konci ještě vypomáhají Mathias Grassow a Amir Baghiri. Až na malé výjimky (tibetské místy, zvony, hlas) jde o hudbu čistě elektronickou. První půlhodina je hodně temná, skoro depresivní, s hlubokými, vydržovanými tóny, táhlá, statická, jakoby se v kruhu točící, sugestivní, naléhavá. Pak přijde skoro úplné ztišení a další část se projasňuje právě spíše vyššími tóny, nerozeznatelným šeptáním a dlouhými tóny, které vás vedou vpřed. Asi v 50. minutě se přidává Grassow s neznatelným zpěvem v pozadí, občas zvukem tibetské mísy a o něco později Baghiri na perkuse. Skladba se postupně stává velmi harmonickou, s nesmírnou pozitivní energií. V tomto klidu pokračuje až k naprostému špočinutí do konce.
Celkově na mne skladba působí jako spirituální výlet do nitra sebe sama a následně otevření se nekonečnému prostoru."