Miro ŽiariSlav Švický - Píšťaly a fujary (Slovenská kouzelná hudba)

 • Katalogové číslo: LK 0206-2
 • Datum vydání: 01.12.2004
 • Tradiční slovenská hudba
 • This Compilation: (P)+(C) 2004 NEXTERA ve spolupráci s obchodní sítí Levné knihy 
 • VYPRODÁNO! DELETED!

Seznam skladeb:

 1. Páslo dievča pávy  2:00
 2. Pod Roháčom žijem  3:53
 3. A veru veselosť - A keď bolo trištvrte na jednu - Kamaráti moji, kde ste voľakerí - Nebudzem dobri  4:51
 4. Žala som ja trávu- Keď ma tieseň morí  4:23
 5. Hoja ďunďa hoja - Na Jána, na Jána  6:31
 6. Svieťže mi mesiačik  4:20
 7. Po valašsky od zeme - Nad horou hromy bijú - Na Hutianskom laze  3:47
 8. Zájdi Slnko za horu- Horko mi je, horko  5:34
 9. Kvetná kráľovná - Hej ty hoľa hoľa  6:25
 10. Kamaráti moji, mňa srdce zabolí - Svitaj, Bože, svitaj - Načo sa mi, načo  3:31
 11. K horám, Slunéčko  3:29
 12. Priaďmeze len, priaďme  3:14
 13. Hore tým Telgártom-Kopala studienku  2:27
 14. Hej, Slniečko horúce  9:41

Celkový čas: 64:46

Nahráno v Trnavě ve Studiu J, l.p. 1999.
Digital Remastering: Karel Kourek, RA studio http://www.rastudio.cz/
Na titulce: Veporské hory (C) Jan Moravec

Tento výběr nahrávek ŽiariSlav sestavil ze svých dvou alb, které vyšly na Slovensku pod názvy "Liečivé piesne" a "Divopiesne".
Základem nahrávek z alba "Liečivé piesne" jsou Slovenské lidové písně, ve kterých se přímo či náznakem zpívá o léčení, uzdravování nebo odstranění bolesti. Miro ŽiariSlav vybral z hudebně-duchovního pramene, který jsme zdědili po předcích, čtrnáct táhlých písní, které jsou jako stvořené pro klidné rozjímání.
" Divopiesne" jsou volně a spontánně upravené původní slovenské nápěvy z různých slovenských krajů (Horehronie, Orava, Šariš, Podpolanie, Spiš, Liptov..). Některé z nich jsou staré až tisíc pět set let - ještě z období přirozeného vědomí a svobodného vyznávaní původní víry (Hoja ďunďa hoja, Kvetná kráľovná, Nesieme capka, Na Jána, na Jána..). Tuto hudbu sice nelze považovat za nějakou doslovnou rekonstrukci dobové hudby, avšak v mnohých ohledech se v ní zjevně odráží duch dávných dob. Podobné nápěvy se v minulosti na Slovensku hrály i s bubny (jánské písně či dupáky, ve kterých Horehronci dodnes občas zabubnují, i když už jen nohama na podlaze nebo vařečkami na hrnce).
Všechny snímky nahrál ŽiariSlav na vlastnoručně vyřezaných původních hudebních nástrojích do vícero stop za použití těchto nástrojů:

Šestidírková píšťala, fujara, fujarka, koncovka, koncovečka, dvojačka, třídírková píšťala, rolničky, brumle. V nahrávkách z alba "Divopiesne" jsou použity také původní staroslovenské bubny - buben "dob" a rámový buben ze síta.
"Ďakujem nespočetným pokoleniam našich predkov, ale i súčasníkom i potomkom za udržiavanie a rozvíjanie prastarých nápevov, ktoré sme dostali do Daru".
Miro ŽiariSlav Švický

"Liečivé piesne":
Většina písní jsou tzv. trávnice čili slovenské národní písně zpívané při žních či práci na polích. Lidé se odedávna v přírodě, v lese, v horách nebo doma nejen nalaďovali zpěvem, což je jeden z nejpřirozenějších způsobů rozjímání, ale písní se i uzdravovali nebo tak potlačovali duševní i tělesnou bolest, nevyrovnanost a vraceli se ke klidu, radosti a duševní rovnováze. Tento kdysi úplně běžný všelidový způsob probuzení a naladění životní síly písní - tedy dýchacím cvičením a zvukovým vlněním, se dnes v užší podobě označuje jako muzikoterapie. Lidová píseň prosáknutá přírodností, přirozeností, přežívá i v době nárůstu různých umělých proudů. A nejen přežívá - její kouzlo v poslední době čím dál více roste. Nechť tyto písně působí na vaši duši jako živá voda.
"Divopiesne":
Miro ŽiariSlav učí lidi v různých oblastech krajiny hrát na některé přírodní, původní nástroje. Tím zpřístupňuje vícero způsobů rozjímání - přijímání živy (životní síly), včetně rozjímání zpěvných a pohybových. K nim patří i tzv. divotance. Jsou to prastaré, přirozené tance, související s naším přírodním duchovnem - člověk tancuje dle svého citu, bez předlohy, nespoutaně. Jejich účinek je zjevný - uvolnění, vyrovnání a osvěžení živodrah, osvěžení a naladění duše, těla i ducha a další výsledky z toho vyplívající. Je vícero způsobů, jak lze dosáhnout žádaného stavu - v případě divotanců je to pohybové vedení. Někomu stačí například zavřít oči, zadržet dech a přešlapováním nohou se napojit na jemnou čáru vedení živy, která se bude zesilovat až do skutečného divotance. Nebo se (s otevřenýma očima) několikrát otočit, "podchytit" roztočenou živu a nechat se unášet životodárným tancem v tepu hudby. Samozřejmě, že přínosné může být i běžný poslech hudby - bez tance. A co znamená to "divo", například ve slově "divotance"? Slovo "DIV" je ve slovenském původním jazyce označuje cosi posvátné, silné, čisté a nespoutané.
  pict_slv.JPG
  Zkrácený životopis M. Ž. Švického:
  Multiinstrumentalista, bývalý novinář, zpěvák, textař, publicista, výrobce hudebních nástrojů, vydavatel a oživovatel přírodního duchovna. Od roku 2002 žije na samotě ve Veporských horách - ve střední a nejrozlehlejší části Slovenského rudohoří.
  Je zakladatelem Rodného kruhu - společnosti pro původní-přírodní duchovno. Pravidelně publikuje v časopise DIVA - časopisu pro původní-přírodní duchovno.
  Diskografie:
  Znovuzrodenie (p)+(c) 1998 DIVA
  Divopiesne (p)+(c) 1999 DIVA
  Liečivé piesne (p)+(c) 1999 DIVA
  Perúnovo drevo (p)+(c) 2001 DIVA
  Bytosti hore (p)+(c) 2002 DIVA
  Ó, Lada, Lada (p)+(c) 2004 DIVA
  Publikované knihy:
  Návrat Slovenov - slovenské prírodné vedomie a viera (c) 1997 DIVA
  Čaro štyroch živlov - rozjímania, cvičenia, sústredenia (c) 1998 DIVA
  Čaro prírody - rozjímania, sústredenia, oživenia (c) 1999 DIVA
  Informace a objednávky:
  Vydavatelství DIVA
  Kokavka 14
  985 05 Kokava nad Rimavicou
  Slovensko
  E-mail: divozel@post.sk
  Tel: +421-907-740868