Robert Jíša - Hlasy vesmíru

  • Katalogové číslo: LK 0734-2
  • EAN: 8594046747347
  • Datum vydání: 13.04.2007
  • Relaxační hudba
  • (P)+(C) 2007 KMa s.r.o. v exkluzivní licenci od vydavatelství NEXTERA

Seznam obsažených skladeb:

1. Slunce  9:57
2. Merkur  2:34
3. Venuše  4:04
4. Země  7:56
5. Měsíc  1:34
6. Nereus  1:59
7. Mars  3:34
8. Jupiter  2:34
9. Saturn  5:15
10. Uran  3:19
11. Pluto  4:25
12. Neptun - Finále  3:56

Celkový čas: 51:09

Toto CD obsahuje hudební kompozice s autentickými nahrávkami zvuků z vesmíru, nahraných při misích NASA pomocí přístrojů, které byly vyvinuty na Iowské univerzitě v USA.

" Vesmír je principem individualizace, jednoty a celistvosti...

Natočit album Hlasy vesmíru mě napadlo poprvé, když jsem slyšel zvukové nahrávky Iowské university a NASA. Zvlášt' to, co družice zachytily u planety Jupiter bylo natolik fascinující a samo o sobě téměř hudební, že jsem si řekl, že by stálo za to pustit se do experimentování s těmito zvuky a společně s hudbou vytvořit působivou koláž zvuků, v níž se stírá hranice mezi autentickou nahrávkou z vesmíru a pozemskou kompozicí. Nakonec, ani my přesně nevíme do jaké míry naše životy ovlivňuje dění tady na Zemi a do jaké jsou to i síly vesmírné.
K obloze se často obracíme když neznáme odpověd' na podstatné otázky. Reprezentuje něco vyššího, řád, moudrost a tajemné nekonečno, kontrastující s konečností našich životů. Při studování základních principů kabaly, astrologie a tarotu jsem navíc zjistil, že symbolika planet a hvězd prostupuje do našich kultur od nepaměti. Nejde tedy jen o použití překrásných zvuků pořízených nejmodernějšími družicemi při jejich poutích vesmírem, ale i o hudební uchopení významů pradávných mystických symbolů, pro které byly planety a souhvězdí inspirací i vzorem."

Robert Jíša, leden 2007.

Hudba, produkce a mix: Robert Jíša ve studiu Big Heart, listopad 2006 - leden 2007.

Výkonný producent: Kristian Kotarac. 

24 Bit Digital Mastering: Karel Kourek - RA studio, leden 2007, http://www.rastudio.cz/

STRUČNÝ PRŮVODCE JEDNOTLIVÝMI SKLADBAMI:

1. Slunce představuje dynamickou energii. Jeho principem je plození, motivace a stimulace.

2. Merkur je planetou komunikace, která ctí spojení obsahu, kontextu a načasování.

3. Venuše je planetou lásky, krásy a tvořivé síly.

4. Země je kolébkou našich životů. Jejím tónem je tón G. Je jedním ze čtyř základních elementů a zároveň i všemi čtyřmi.

5. Měsíc je spojován s pravdou, hodnověrností a ženským principem.

6. Nereus je planetka pojmenovaná po řeckém bohu moře a zosobňuje jeho přívětivou tvář. Jde o uhlíkatý asteroid typu C, jehož průměr je necelých 10 km a v posledních letech se stal cílem komerčních i výzkumných sond.

7. Mars je planetou nejvíce spojovanou s energií, vitalitou a prosazováním.

8. Jupiter je planetou přizpůsobivosti, rozmachu, růstu, příležitostí a štěstí.

9. Saturn je nazýván učitelem. Je to planeta, která nás vede k disciplíně a k tomu, abychom respektovali svoje hranice a meze a byli schopni je stanovit. Jeho posláním je stanovit rovnováhu tam, kde byla porušena. Učí postupovat ke všemu krok za krokem.

10. Uran je planetou, která přivozuje náhlé a neočekávané změny.

11. Pluto je symbolem spojovaným s popřením všeho zastaralého a falašného a s obrozením všeho, co je pravé a odpovídá dnešní skutečnosti. Býval planetou, nyní je "pouhým" objektem sluneční soustavy. Většinou uzavírá klasickou řadu planet, jednou za 248 let jej ale na místě poslední planety nahrazuje na dvě dekády Neptun.

12. Neptun je planetou inspirace, ale i deziluzí, iluzí a klamu.

V následujících skladbách byly použity tyto autentické nahrávky zvuků z vesmíru, nahraných při misích NASA pomocí přístrojů, které byly vyvinuty na Iowské univerzitě v USA:

Ve skladbě Slunce:
Heliosférické rádiové emise zaznamenány přijímačem plazmových vln sondy Voyager 1.
Heliosférické 2-3 kHz rádiové emise vznikají během interakce meziplanetárního prostoru s heliopauzou, což je rozhraní mezi slunečním větrem a mezihvězdnou plazmou.

Ve skladbě Země:
Hvizdy Země - tyto zvuky jsou způsobeny bouřemi a posuny podél magnetického pole Země mezi hemisférami.
Zemský chorus - Chorusové (zpívající) vlny magnetické dráhy Země jsou generovány ve Van Allenových radiačních pásech elektrony, které se točí kolem magnetického pole Země společně se zemskými magnetickými drahami.
Aurorální kilometrické záření Země - rádiové emise Aurory jsou spojeny s polární září.

Ve skladbě Jupiter:
Plazmatické vlny jsou spojeny s rázovou vlnou Jupitera. Zaznamenal Voyager 1.
Hvizdy Jupitera - Hvizdové vlny Jupitera se šíří ve zvukových frekvencích podél blízkých drah polí v magnetosféře Jupitera.
Chorus Jupitera je tvořen v radiačních prstencích Jupitera elektrony rotující podél drah magnetického pole Jupitera.
Cyklotronní elektronová záření Jupitera jsou silná úzce vázaná záření, která jsou tvořena elektrony s vyšší energií rotujícími podél magnetických drah polí Jupitera a jeho zmagnetizovanými měsíci.

Ve skladbě Saturn:
Zvuky zachycené sondou Cassini v rámci americko-evropské mise Cassini-Huygens:
Zvuky blýskání na Saturnu - na Saturnu se blýská, patrně v hluboké atmosféře, což vytváří silné rádiové emise podobné lupání a praskání, která jsou slyšet na středních vlnách rádiového vysílání při bouřce. Tyto rádiové emise, poprvé objeveny sondou Voyager 1, jsou prozatím jediným přímým důkazem blýskání na Saturnu. Vědecký přístroj na sondě Cassini zachycující rádiové a plazmové vlny (tzv. RPWS) snímá kmitočty až do 16 MHz.
Tajemné a neobvyklé zvuky rádiových vysílání Saturnu
- Saturn je zdrojem silných rádiových emisí. Rádiové vlny úzce souvisí s polárním zářením blízko pólů planety. Tyto polární záře jsou podobné severní a jižní polární záři na Zemi.

Autentické zvuky vesmíru byly použity s laskavým svolením profesora Donalda A. Gurnetta z "The University of Iowa" v USA.
Pro více informací navštivte http://www-pw.physics.uiowa.edu/space-audio/

Selected sounds of Space were used with the kind permission of Prof. Donald A.Gurnett, Department of Physics and Astronomy - University of Iowa, USA. Courtesy of NASA and the University of Iowa.

Na titulce: fotografie s názvem "Symetrie ve stínu" pořízená 4.února 2007 sondou Cassini pomocí širokoúhlé kamery ve viditelném světle ve vzdálenosti cca 1,2 miliónu kilometrů od planety Saturn. Měřítko = 75 kilometrů na jeden obrazový bod.

(C) NASA/JPL/Space Science Institute