Robert Jíša - Znamení zvěrokruhu

 • Katalogové číslo: LK 1058-2
 • EAN: 8594046750583
 • Datum vydání: 17.12.2007
 • Relaxační hudba
 • (P)+(C) 2007 KMa s.r.o. v exkluzivní licenci od vydavatelství NEXTERA

Seznam obsažených skladeb:

 1. Pegasi  1:45                
 2. Aries  3:44                
 3. Taurus  4:20                
 4. Gemini  4:15                
 5. Cancer  4:28                
 6. Leo  4:16                
 7. Virgo  3:52                
 8. Libra  4:23                
 9. Scorpio  4:10                
 10. Sagittarius  4:07                
 11. Capricorn  4:20                
 12. Aquarius  4:22                
 13. Pisces  4:09                

Celkový čas: 52:13

„Poté, co jsem dokončil album Hlasy vesmíru se zvuky planet, bylo logické, že přijde inspirace i k napsání hudby ke znamením zvěrokruhu, která jsou jednotlivými planetami ovlivňována.  Vycházel jsem z vlastní zkušenosti a zvolil své subjektivní vyjádření. Původně jsem se sice chtěl zabývat spíše souhvězdími, ale z těch nakonec zbyla pouze první skladba Pegasi. Ostatní skladby jsem pojmul jako harmonické vyjádření  společně projeveného kruhu. Do jaké míry se to podařilo již musí posluchači posoudit sami, ale věřím, že tímto albem přispěji k pochopení toho, že všechny charaktery a lidské typy mají pro celek svůj význam. Doufám, že se vám ‚Znamení‘ budou líbit.“         Robert Jíša, listopad 2007

Hudba, produkce a mix: Robert Jíša ve studiu Big Heart, únor - říjen 2007.

Výkonný producent: Kristian Kotarac. 

24 Bit Digital Mastering: Karel Kourek - RA studio, listopad 2007, http://www.rastudio.cz/

STRUČNÝ PRŮVODCE PO ZNAMENÍCH ZVĚROKRUHU

"Dostanete-li se do nějaké větší, neznámé společnosti, zkuste se stát na chvíli nenápadnými, nezúčastněnými pozorovateli. Budete-li vnímavými, brzy zjistíte, jak se liší projevy jednotlivých lidí, jak se také liší projevy mužů a žen. Určitě brzy někdo ovládne pole a bude se snažit udávat směr řeči nebo zábavy. Jiný zase bude obsah všeho bystře, stručně, vtipně, někdy i trochu jedovatě komentovat. Další se bude všem stále přizpůsobovat a opět jiný se tvářit tajemně a spíše mlčet. Také se může někdo vytahovat a očekávat stále pochvalu. Obsah hovoru se bude také lišit podle toho, jestli bude znamení zemní – a tedy více ponořené do praktických a smyslových věcí – nebo vodní, citové, romantické, esoterické – nebo zase vzdušné – povrchnější, komunikativnější a zábavnější. Ohnivá znamení budou pro změnu více hlasitá, méně taktní a důraznější.

U žen očekávejme obvykle vše v trochu jemnější formě, o to však kolikrát skrytě nebezpečnější. Zároveň se však nedejme mýlit, že by snad vše bylo tak jednoznačné. Vždyť sice i tělesná konstituce, obličej či pohyby nám mohou leccos napovědět o tom, jaké je kdo znamení zvěrokruhu, ale musíme dále počítat s tím, že je nesmírně důležitý ascendent, který je právě především nositelem charakterových vlastností. Ale nejvíce důležité jsou hodina a místo narození, které mohou naprosto změnit projevy dvou lidí narozených ve stejný den. Takže berte vše hodně s rezervou, trochu vážně, trochu zábavně a cvičte si tak spíše vaši schopnost vnímat to, jak se lidi projevují a zda to souvisí s jejich znamením zvěrokruhu. Nebuďte zklamaní, když se vaše úvahy nepotvrdí a rozšiřte si tak svůj zúžený pohled na konkrétní znamení."

Beran (21.3. - 20.4.), Mars, živel oheň

Je-li ve společnosti nějaký Beran – a to především muž – poznáte to velmi brzy. Začnete totiž cítit silně jeho vliv, který si vynucuje snahou vše řídit, organizovat a rozhodně o tom s nikým nediskutovat, spíše opačně myslicí neomaleně smést z cesty. Tento vojevůdce a válečník určitě ne náhodou začíná celý zvěrokruh. Jeho výbušná energie tryská jako gejzír, že je k nepřehlédnutí a sobecky se neohlíží kolem sebe. Přestože často ničí, tak zároveň strhává ostatní k činnosti, nabíjí je a povzbuzuje. Je-li Beran pozitivně zaměřen, je požehnáním pro činnost, kterou je třeba udělat, jen musíme jeho vlnu zachytit včas, protože nevydrží dlouhodobě. Proto je vhodný pro akce, kde je třeba rychlé a rozhodné jednání. Když Beran jako sopka vše vychrlí, ochabne a nějakou dobu je zcela bez energie, než se znovu dobije. Pak se však vrhne zase do něčeho jiného a většinou se nevrací zpět. Můžeme říci, že lze vidět jeho růžky, jak je vystrkuje a tvrdě jimi trká, ale jsou také krásné, něžné, mírné ovečky, hlavně mezi ženami, které rády flirtují, mají smysl pro humor, ale v milování jsou láskyplné a trochu žárlivé.

Býk (21.4. - 21.5.), Venuše, živel země

To takový Býk se nehoní, má jako zemní znamení na vše dost času a také si to náležitě vychutnává. Chcete-li krásnou ženu, která má oblé vše, co má oblé a plné být, která je smyslná a milování si patřičně vychutnává, zvolte určitě znamení Býka. Avšak ani muž v tomto směru nezůstává pozadu. Souvisí s tím materiální estetika, jakou jsou oblečení, jídlo, místo – vše musí být pečlivě vybráno, aby to podporovalo a umocňovalo uspokojení všech chutí. Ano, Býk je poživačný a vybíravý, zabývá se dlouho i detaily. Je velmi závislý na věcech, např. na domě, v němž bydlí. Tomu, aby o něj nepřišel, často podřídí i své city. Tak, jako mívá v hmotných věcech smysl pro estetiku a krásu, hodně lpí na svém názoru a nerad z něj ustupuje. Protože rád pracuje s hmotou, jsou mezi nimi zajímaví stavitelé, sochaři, kdy svůj názor trpělivou, houževnatou prací dokáží projevit v krásném díle. Na rozdíl od Beranů, kteří trpní na bolesti hlavy, migrény, neurózy a často slabý zrak, Býci mají problémy spíše s hrdlem, krkem – na němž rádi (hlavně ženy) nosí náhrdelník, a mandlemi.

Blíženci (22.5. - 21.6.), Merkur, živel vzduch

Chcete-li někoho zábavného do společnosti, nebo hledáte-li výborného novináře, manažera či někoho dalšího jako spojovací článek, je ideální vzdušné znamení Blížence. Jako rozumově založené, stále se pohybující, nestále, pořád mluvící a také spíše po povrchu věcí jdoucí osoby, dokáží  nezabývat se tolik situacemi do hloubky, pak na nich tolik neulpět a globálně je propojit. To může být právě proto zase v jiných věcech na škodu. Jejich nálady se často mění, hovory jsou povrchní a také city, takže jsou považováni za nejhorší znamení pro manželství. Když si k tomu přidáme jejich stavy vyčítání, můžeme je občas nazvat i Ublíženci. Ovšem asi pro svou povrchnost jsou naopak velmi oblíbení, mají hodně přátel a kontaktů. Vedle toho to však zase jsou pracovití lidé, kteří přinášení druhým hodně informací, jichž by si nevšimli a vyvozují z nich také nečekané závěry, které byly skryté. V mládí bývají dost bezohlední, potrpí si na lichotky a teprve ve starším věku zmoudřejí. Ženy jsou hodně zvědavé, živé, plýtvají energií a potrpí si na podrobné rozbory situací a vztahů. Vnitřně jsou často nervózní a nespokojené, dokáží však pružně na cokoli reagovat. V lásce jsou romantické, okouzlující a vynalézavé. Trpí na nemoci plic a rukou.

Rak (22.6.-22.7.), Měsíc, živel voda

Každé vodní znamení, mezi něž patří Rak, bývá citově založené, a proto mu také city mohou uškodit. Raka se hodně, zdánlivě bezvýznamných poznámek, dotkne a on však na sobě většinou nedá nic znát a i léta v sobě křivdu nosí. Jinak má velmi rád děti a snaží se co nejvíce držet pohromadě rodinu. Rád ovšem pomáhá lidem, je přátelský ke všem, ale většinou má dlouhý start a své plány a sny uskuteční až v druhé polovině života. Jak ženy, tak muži bývají velkými snílky. Čekají na výjimečnou lásku a té se dokáží hluboce oddat. Je to znamení, které má výjimečně vyvinutou schopnost pro předtuchy – nepodceňujte je! Protože Rak má rád dobré jídlo a rád žaludek naplňuje, trpí právě zažívacími problémy. Žaludek také zasahují citové problémy a neurózy.

Lev (23.7. - 22.8.), Slunce, živel oheň

O lvu se říká, že je králem zvířat, i když to tak docela pravda není, ovšem jako znamení zvířetníku se Lev tak chová. Je to panovník, který chce vládnout, moudře pomáhat druhým, na jejichž pochvale je hodně závislý, ale zároveň má v sobě jako ohnivé znamení výbušnost a hodně energie, ač jsou vznešenější a méně agresivnější než u Berana. Protože má široké srdce, miluje společnost, v níž se tak trochu předvádí. Jinak je však pilný a pracovitý, a když ho uznáváte, tak by se pro druhé rozdal. Jeho problémem je však pýcha, touha žít v přepychu a bohatství, na úrovni. Proto se Lvice rády pěkně oblékají do drahých šatů, utrácejí peníze za parfémy a péči o svůj vzhled. Jsou to krásná stvoření, obvykle s hřívou dlouhých vlasů, jimiž rády pohazují. Díky své výbušnosti mívá potíže se srdcem, ale také s páteří.

Panna (23.8. - 22.9.), Merkur, živel země

Další zemní, rozumově založené znamení Panna, již má v sobě méně těžkopádnosti než třeba býk. Její rozumovost se projevuje přehnanou kritičností, puntičkářstvím a z toho vyplývajícími i přehnanými nároky na děti, což není úplně ideální pro rodinu. To jsou jistě výhodné vlastnosti zase pro zaměstnání vyžadující pozornost na detaily. Panny také dokáží být dobré učitelky, knihovnice atd. Jsou to obvykle velmi chytří lidé, ale tak trochu necitliví. Vždy dají při rozhodování přednost rozumu před citem. Jsou pro své puntičkářství také úzkostlivě čistotní, ale milují pohyb, turistiku. Jiné jsou naopak bláznivé, až praštěné. Ačkoli touží po “obyčejném” lidském štěstí a je pro ně důležitý domov, rády dělají hodně pro své blízké a milované. Mají chuť, hlavně když jsou starší, se zdokonalovat a zajímají se o kulturní dění. Mají také problémy se žaludkem a vnitřnostmi.

Váhy (23.9. - 23.10.), Venuše, živel vzduch

Další vzdušné znamení Váhy se snaží vše ve svém životě uvádět do harmonie, stále něco vyvažovat. Právě proto trpí nerozhodností, protože nedokáží ihned rozlišit, co je podstatné. Tato nerozhodnost se projevuje ve všech oblastech jejich života. Naopak má velmi pozitivní vliv na jejich umělecké sklony a smysl pro estetiku a krásu. Ženy v tomto znamení bývají velmi krásné, citlivé a jemné. Oplývají příjemným hlasem, který dokáží využívat. Ovšem zároveň ta neustálá neschopnost se dokázat rychle rozhodnout způsobuje problémy v komunikaci, dává jim touhu po nezávislosti a svobodě. Hodně lidí v tomto znamení je také upovídaných. Nejdůležitější ze všeho je pro ně láska. Pro ni jsou schopny se obětovat a všeho se vzdát. Nesmírně touží po harmonii těla i duše ve vztahu a nerady se rozcházejí. Chtějí být chváleny a na chvále se mohou stát i závislé. Nesnášejí samotu, proto vyhledávají společnost. Opět trpí na nemoci plic.

Štír (24.10.-22.11.), Mars, Pluto, živel voda

Vodní znamení Štír je asi nejcitlivějším znamením zvěrokruhu, nejvíce nabitým energií, ale také nejnebezpečnějším a ve svých soukromých záležitostech nejuzavřenějším. Často pro něj platí buď láska nebo nenávist a nic mezi tím. Zasáhnete-li do jeho teritoria, dokáže se uzavřít a léta nekomunikovat. Jeho intelekt, bystrost a postřeh vyniknou ve společnosti jen tak mimochodem při nějaké obvykle štířím jedem nabité poznámce. Ta může podle stupně duchovního rozvoje buď pomoci nebo silně zranit. Také je to nejsexuálnější znamení jak u mužů, tak u žen. Protože pro ně velkou roli hraje sex, trpí především pohlavními chorobami. Ovšem právě všechna tato citlivost a ostrý intelekt jim dávají možnost stát se jak vynikajícími vědci, tak umělci. Muž Štír je velmi pilný, dokáže pracovat bez odpočinku a jídla jen, aby dosáhl svého cíle. Dělá mu dobře, když může být druhým prospěšný a sám nezávislý. Musí mít věrnou partnerku a pro ni udělá vše, je něžný a překoná svou výbušnost, hádavost a kritičnost. Žena Štír je obdobná jako muž. Často se chová extrémně, ale zároveň se dokáže hodně ovládat. Její energie způsobuje neklid. V lásce potřebuje silné prožitky, ale je věrná.

Střelec (23.11. - 21.12.), Jupiter, živel oheň

Toto znamení je vyvrcholením ohnivého živlu, který u nich již bývá zvládnutý a použitý na vnitřní práci. Proto mají velký zájem o filosofii, náboženství a práci na svém rozvoji. Brzy bývají samostatní, se smyslem pro spravedlnost, zaběhnutý řád, hodnoty, ale kupodivu také pro humor. Přesto je jejich povaha nevyzpytatelná, nečekaně prudká a výbušná. Muž se zabývá více věcmi – většinou úspěšně, ale má rád klid, pohodlí a blahobyt. Neustále je v pohybu, musí něco dělat. Jako partner je věrný a vše by své ženě rozdal. Totéž platí pro ženu Střelce. Ta je buď uzavřená nebo naopak touží po pozornosti okolí. Nemá však ráda skandály, přitom však dokáže být vtipná, až šibalská, citlivá, rozdávající dárky. Vždy touží po nejlepší kvalitě. Silné vnitřní přemáhání jim dává předpoklad pro nervové nemoci a sebevraždy.

Kozoroh (22.12. - 20.1.), Saturn, živel země

Toto zemní znamení se projevuje velkou urputností, houževnatostí a neústupností. Jestliže si něco umane, doslova se svou vůlí na tom zasekne, nepustí a musí toho za každou cenu dosáhnout, kdyby se mělo i zničit. Také často na to, o čem je přesvědčeno, že je správně, nutí a přesvědčuje všechny kolem sebe. Kozoroh ovšem většinou svého cíle dosáhne. Tyto vlastnosti mu zároveň také škodí, protože nedokáže být tak pružný v myšlení, je pomalejší, nerad dělá kompromisy, silně má vyvinutý smysl pro povinnost a zodpovědnost, ve všem chce mít jistotu. Proto tito lidé bývají spíše pesimističtí. Uvažují spíše rozumově, logicky, přesto mají velkou, i když nevědomou intuici. Ve vztahu si vždy nechávají trochu citu pro sebe, nikdy se zcela neoddají. Muž Kozoroh má obchodního ducha, velmi mu záleží na společenském postavení a financích. Své city sice vyjadřuje těžko, ale dokáže být vzorným a výborným otcem. To žena Kozoroh se dokáže zamilovat hluboce velmi těžko, ale potom ztrácí soudnost. Bere život příliš vážně, nerada se podřizuje a často se přetěžuje prací až k odříkání. Potom jí pomáhá příroda, horský vzduch, pěší turistika. Se stářím kupodivu mládne. Kozorohové trpí především na nemoci kolen a kostí.

Vodnář (21.1. - 20.2.), Saturn, Uran, živel vzduch

Setkáte-li se s Vodnářem ve společnosti, tak muž většinou mlčí, tváří se záhadně a tajemně nebo moudře radí, zatímco žena je spíše upovídaná a nesnáší ticho a nudu. Samo znamení patří mezi ta, která bývají velmi inteligentní, se schopnostmi jak vědeckými, tak uměleckými nebo též mystickými. Vedle toho milují přírodu a rádi v ní pobývají. Mají rozvinutou fantazii, sní o cestování do dálek a uskutečnění velkých plánů. Muž je velmi srdečný, přátelský a důvěřivý, ale hůře se seznamuje. Když se v citech zklame, tiše trpí. Žena naopak vše zvládá s humorem, je požitkářka a na vysněného partnera se silně upne. Trpí na dechové orgány a stehna.

Ryby (21.2. - 20.3.), Jupiter, Neptun, živel voda

Vodní znamení Ryb je považováno za znamení ukončující vývoj zvěrokruhu. Je tedy nejcitlivější, nejvnímavější, nejintuitivnější. Rodí se v něm duchovní učitelé měnící svět, mystici, umělci – především hudebníci, ale také snílci, kteří mají jen hlavu v oblacích a vůbec se nedokáží vyrovnávat s reálným životem. Ryba stále hledá své já, dokáže všem poradit, ale sebe chápe většinou nejméně. Nade vše u ní stojí cit, jímž okamžitě rozezná dobro od zla. Proto je pro celý její život nejdůležitější víra a oddanost. Žije stále ve svém vnitřním světě a je těžko pochopitelná i uchopitelná. Muž Ryba je ve společnosti okouzlující, upřímný, až na to doplácí, vtipný a chápající. I když by nejradši miloval všechny žen, protože si myslí, že každá si to zaslouží, je věrný té jediné, u níž má důkaz toho, že ho miluje. Také ženy Ryby jsou krásné a okouzlující, rády flirtují, ale nesnadno se dají polapit, i když se snadno zamilovávají. Jak se však začnou rozebírat a litovat, dostávají se do depresí. Jinak jsou to však ženy zrozené pro lásku, které se dokážou zcela odevzdat svému partnerovi. Z toho všeho je vidno, že Ryby budou nejvíce trpět svou přecitlivělostí, z níž vyplývají různé nemoci závislé na psychice, ale také jsou citlivé na úrazy chodidel.

Tohoto průvodce znameními zvěrokruhu připravil a napsal Jiří Mazánek.